Nordfrö
Sockerärt Boaryd, fröer, kulturarv Grönsaksfröer
Sockerärt Boaryd är Smålands landskapsärta. En mycket odlingsvärd och produktiv sockerärta. Det är en svensk kulturarvssort som har sitt ursprung i just Småland. Kallas även ögonsockerärt pga ärtans utseende med ett svart fröärr. Det är en är högväxande sort som kräver växtstöd. Mognar senare än många andra sockerärter. Ger riklig skörd av långsmala baljor som är söta, krispiga och fantastiska att äta kokta, med en klick smör till.
Sockerärt Boaryd är Smålands landskapsärta. En mycket odlingsvärd och produktiv sockerärta. Det är en svensk kulturarvssort som har sitt ursprung i just Småland. Kallas även ögonsockerärt pga ärtans utseende med ett svart fröärr. Det är en är högväxande sort som kräver växtstöd. Mognar senare än många andra sockerärter. Ger riklig skörd av långsmala baljor som är söta, krispiga och fantastiska att äta kokta, med en klick smör till.
Odlad av Therese på Granna Grönsaker i Hestra (Gislaved), Ann-Marie på Mantalsbacken (Båstad)
Välkommen att köpa sockerärtfrö på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | Pisum sativum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-142 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Grön |
| Fröportion | ca 20 |
| Sådd | Blötlägg gärna fröna i ljummet vatten några timmar innan sådd så gror det snabbare. Så på ca 2-4 cm djup direkt på friland så fort jorden reder sig. Så gärna i omgångare för jämn tillgång. Vattna och skörda regelbundet för en rikare skörd. Plantorna behöver stöd eftersom de är högväxande. |
| Direktså fr. | Mar/Apr |
| Grotid (dagar) | 7-10 dgr |
| Groningstemperatur | 15-24 grader |
| sådjup | 3-4 cm |
| Plantavstånd | 20 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Förbered en varm och vindskyddad plats för bönorna. De vill ha en mullrik och fuktighetsbevarande jord. Luckra jorden, lägg på lite kompost och gödsla den med t.ex hönsgödsel eller annat kväverikt medel. Så inte förrän jorden blivit varm dvs minst 15 grader. Håll efter med ogräs och kupa upp jorden runt plantorna så att de står stadigt. Plantorna behöver växtstöd. Vattna flitigt och marktäck med t.ex gräsklipp för att behålla fukten i jorden. Använd gärna en fiberduk, speciellt i norra Sverige. Om du ska odla på balkongen eller altanen, tänk på att ställa krukorna mot en vägg eller där det är vindskyddat. Vattna ofta eftersom det blir snabbare torrt i krukor. Använd kvalitetsjord och gödsla regelbundet med t.ex. nässelvatten. |
| Växthöjd | 175 - 200 cm |
| Frukt/bärstorlek | 10 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


