Klostra
Sommarsnöklocka, Leucojum Aestivum, blomsterlökar Höstlökar

Den vita sommarsnöklockan blommar i fina små klasar och varje blomma har gröna regelbundna fläckar på bladen. Sommarsnöklockan blir ca 35 cm hög. Plantering utomhus under höst. Blommar i maj. Ej att förväxka med snöklocka (klosterlilja)
129,00 kr
Slut (inventeras)
2
- Köp 3 för 122,50 kr /styck och spara 5%
- Köp 5 för 116,00 kr /styck och spara 10%
Beställningsbara: Juli - December
Leverans: September - December
Den vita sommarsnöklockan blommar i fina små klasar och varje blomma har gröna regelbundna fläckar på bladen. Sommarsnöklockan blir ca 35 cm hög. Plantering utomhus under höst. Blommar i maj. Ej att förväxla med snöklocka (klosterlilja)
| Latinskt namn | Leucojum aestivum |
|---|---|
| Artikelnummer | S-035 |
| Varumärke | Klostra |
| Leverantör | Hällnäs |
| Blomfärg (grund) | Vit (ljus) |
| Antal | 3 lökar |
| Storlek | 8/10 |
| Odling | Plantera löken utomhus på hösten i soligt till halvskuggigt läge. Plantera på 10 cm djup. |
| Ekologisk | Nej |
| Tillverkning | EU |
| Planteringsdjup | 10 cm |
| Växtzon, perenner | C: Härdig i stora delar av landet på skyddat och väldränerat läge |
| Sannolikhet för återblomning | Ja, vid goda förutsättningar vad gäller jord och mikroklimat |
| Växthöjd | 30-40 cm |
| Planthöjd | 35 cm |
| Läge | Sol/halvskugga |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Blomning | maj |
| Rådjurssäker | Ja, oftast |
| Svårighetsgrad | Enkel |
Skriv din egen recension

