Klostra
Turkisk vintergäck Cilicica, vårlök Höstlökar
Vintergäck är en gul blomma som är en av de första vårblommorna att dyka upp i trädgården. Den blir ca 5 cm hög. Plantering utomhus under höst. Blommar i mars.
Köp dina blomsterlökar hos Klostra
75,00 kr
Väntas i lager 2026-09
5
- Köp 3 för 71,00 kr /styck och spara 5%
- Köp 5 för 67,50 kr /styck och spara 10%
Beställningsbara: Juli - December
Leverans: September - December
Vintergäck är en gul blomma som är en av de första vårblommorna att dyka upp i trädgården. Den blir ca 5 cm hög. Plantering utomhus under höst. Blommar i mars.
| Latinskt namn | Eranthis cilicica |
|---|---|
| Artikelnummer | S-129 |
| Varumärke | Klostra |
| Blomfärg (grund) | Gul |
| Antal | 10 |
| Odling | Plantera löken utomhus på hösten i halvskuggigt till skuggigt läge. Växer gärna under buskar och träd. |
| Ekologisk | Nej |
| Tillverkning | EU |
| Planteringsdjup | 5 cm |
| Växtzon, perenner | C: Härdig i stora delar av landet på skyddat och väldränerat läge |
| Sannolikhet för återblomning | Ja, vid goda förutsättningar vad gäller jord och mikroklimat |
| Plantavstånd | 5 cm |
| Växthöjd | 0-10 cm |
| Planthöjd | 5 cm |
| Läge | Halvskugga/skugga |
| Odlingsläge | Halvskugga/skugga |
| Blomning | mars |
| Rådjurssäker | Ja, oftast |
| Svårighetsgrad | Enkel |
Skriv din egen recension
