Nordfrö
Paprika Cubo Yellow, fröer Grönsaksfröer
Paprika Cubo Yellow är en kubformad, gul paprika med sött tjockt och smakrikt kött. Lite mindre än vanliga paprikor men massor med smak. Mognar från grönt till klar solgul. Den bästa klassiska gula paprikan.
Paprika Cubo Yellow är en kubformad, gul paprika med sött tjockt och smakrikt kött. Lite mindre än vanliga paprikor men massor med smak. Mognar från grönt till klar solgul. Den bästa klassiska gula paprikan. Tips från vår odlare - så i början av mars och håll i kontinuerlig tillväxt, dvs kruka om i tid och ge tillräckligt med näring och ljus. Det blir lika tidig skörd som när du sår tidigare och du slipper stora plantor som tar plats tidigt på säsongen.
Odlad av Annika på Vabränna gård (Varberg)
Välkommen att köpa paprikafrö på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | Capsicum annuum |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-133 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Gul |
| Fröportion | ca 10 |
| Sådd | Förså paprika inomhus i såjord i dec-mars. Paprikafröer är ljusgoende - fukta jorden före sådd och så grunt genom att lätt trycka ner fröerna i såjorden, vattna och placera i ett läge på ca 25 °C. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål och placera i ett soligt läge. När plantorna börjat gro, placeras i ett svalare läge, runt 20 °C med mycket ljus. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över i ett varmt och skyddat läge, gärna på en varm balkong eller växthus. Hjälp blommorna med pollinering genom att skaka plantan eller med en liten pensel. Skörda efterhand för riklig skörd. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Grotid (dagar) | 12-20 dgr |
| Groningstemperatur | 22-30 grader |
| sådjup | 0,5-1 cm |
| Plantavstånd | 30-50 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Dvs. första dagen får plantorna stå ute ett par timmar, nästa dag några timmar längre, sedan hela dagen. Efter en vecka kan de planteras ut i ett varmt och skyddat läge eller i växthus. |
| Växthöjd | 40-50 cm |
| Frukt/bärstorlek | 12-15 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


