Klostra
Silverastilbe Peach Blossom, perenner Barrotade perenner (rötter)
Fina nyanser av persikorosa och rosa. Blir ca 60 cm hög.
49,00 kr
Slut (inventeras)
- Köp 3 för 44,00 kr /styck och spara 10%
- Köp 5 för 41,50 kr /styck och spara 15%
Beställningsbara: December - Maj
Leverans: Mars - Maj
Fina nyanser av persikorosa och rosa. Blir ca 60 cm hög.
Välkommen att köpa dina perenner på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | Astilbe japonica |
|---|---|
| Artikelnummer | Z-516 |
| Varumärke | Klostra |
| Ekologisk | Nej |
| Blomfärg (grund) | Rosa |
| Per påse | 1 |
| Odling | Näringsrik, porös, och fuktighetshållande jord. Förökas genom delning på hösten. Problemfri. Får ej torka ut. Vattna vid torra perioder. |
| Växtzon, perenner | A: Härdig i hela landet |
| Storlek | 2/3 |
| Blomning (årstider) | Sommar |
| Planteringsdjup | 2-3 cm under jordytan. |
| Planteringsdjup, rot eller lök | 2-3 cm under jordytan |
| Planteringsråd | Håll fuktigt. Låt aldrig torka ut. |
| Plantavstånd | 30-45 cm |
| Växthöjd | 75-100 cm |
| Odlingsläge | Halvskugga/skugga |
| Bra snittblomma | Ja |
| Svårighetsgrad | Enkel |
Skriv din egen recension

