Klostra
Plymastilbe Milk and Honey, perenner Barrotade perenner (rötter)
Tillgängliga veckor
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
Astilbe Milk and Honey skiftar blomsterplymerna i cremevita till blekrosa nyanser. Blir ca 60 cm hög.
59,00 kr
Endast 14 i lager
- Köp 3 för 53,00 kr /styck och spara 10%
- Köp 5 för 50,00 kr /styck och spara 15%
Beställningsbara: December - Maj
Leverans: Mars - Maj
Astilbe Milk and Honey skiftar blomsterplymerna i cremevita till blekrosa nyanser. Blir ca 60 cm hög. Välkommen att köpa perenner på nätet hos Klostra.
| Latinskt namn | Astilbe chinensis |
|---|---|
| Artikelnummer | Z-377 |
| Varumärke | Klostra |
| Ekologisk | Nej |
| Blomfärg (grund) | Vit (ljus) |
| Per påse | 1 |
| Odling | Näringsrik, porös, och fuktighetshållande jord. Förökas genom delning på hösten. Problemfri. |
| Växtzon, perenner | B: Härdig i hela landet på skyddat och väldränerat läge |
| Storlek | 2/3 |
| Blomning (årstider) | Sommar |
| Planteringsdjup | 2-3 cm under jordytan. |
| Planteringsdjup, rot eller lök | 2-3 cm under jordytan |
| Planteringsråd | Håll fuktigt. Låt aldrig torka ut. |
| Plantavstånd | 30-45 cm |
| Växthöjd | 75-100 cm |
| Odlingsläge | Halvskugga/skugga |
| Goda vänner | Aster, temynta, Monarda, Phlox, prydnadsgräs |
| Bra snittblomma | Ja |
| Prärieplantering | Ja |
| Woodland | Ja |
| Naturlika planteringar | Ja |
| Svårighetsgrad | Enkel |
Skriv din egen recension

