Eco Grow
Körsbärstomat Galina KRAV, fröer - NYHET 2026 Grönsaksfröer
Körsbärstomat Galina är en rikgivande körsbärstomat från Sibirien och passar utmärkt för odling i svalare klimat. Ger söta gyllengula frukter på ca 20 gram som växer i långa klasar. Låg syra och fyllig aromisk smak. Den kraftiga potatisbladiga plantan motstår sprickbildning och ger lång skörd långt in på hösten. Tjyvas för bästa resultat.
Körsbärstomat Galina är en rikgivande körsbärstomat från Sibirien och passar utmärkt för odling i svalare klimat. Ger söta gyllengula frukter på ca 20 gram som växer i långa klasar. Låg syra och fyllig aromisk smak. Den kraftiga potatisbladiga plantan motstår sprickbildning och ger lång skörd långt in på hösten. Tjyvas för bästa resultat.
Välkommen att köpa dina fröer online hos Klostra.se
| Latinskt namn | Solanum lycopersicum |
|---|---|
| Artikelnummer | WQ-404 |
| Varumärke | Eco Grow |
| Blomfärg (grund) | Gul |
| Fröportion | 8 fröer |
| Sådd | Förkultivering: Så fröna 0.5 cm djupt och håll sådden fuktig. Optimal groningstemperatur är 24-29°C. Efter groning placera sådden runt 18°C med mycket ljus. Sådd före mars behöver växtbelysning. Plantera ut i krukor, pallkrage eller växthus när jorden blivit varm och frostrisken är över (inte under 7°C). Trivs i näringsrik, väldränerad jord. Vattna regelbundet. Ruska blomklasen så gynnas fruktsättningen. |
| Direktså fr. | Kräver förkultivering |
| Ljus/mörkergroende | Ljus |
| sådjup | 0.5 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Luckra och gödselvattna. Vattna när jordytan börjat torka men innan den är kruttorr. Plantera om i 7-8 cm krukor när plantorna är hanterbara. Plantera på odlingsplatsen när de blivit 20 cm höga. Gödsla så snart första klasen bildats. Nyp eventuellt bort toppen när 5-7 klasar bildats för att påskynda mognaden. Föredrar väldränerad, fuktig, välgödslad jord i soligt läge. Vissa tomater ska tjyvas dvs sidoskotten mellan stammen och grenarna ska tas bort (se nedan.) |
| Skörd | Skörda när frukterna fått sin rätta färg men fortfarande är fasta. Förvara i rumstemperatur. När tomatplantan inte längre kan stå ute på hösten tar du in de ljusröda tomaterna och låter mogna. Gröna tomater kan du sylta eller steka i olivolja och citron. |
| Växthöjd | 175 - 200 cm |
| Frukt/bärstorlek | ca 20 g |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Ja |
| Kravodlad | Ja |
| Tillverkning | EU-jordbruk |
| Typ av tomatplanta | Högväxande |
| Tjyva | Ja |
| Frukttyp | Körsbärstomat |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |