Elitplantstationen
Surkörsbär Nordia E, elitplanta - dekorativ bärbuske - NYHET 2026 Bärbuskar (planta Ø 8 cm)
Surkörsbär är en relativt liten bärbuske med dekorativt bladverk och vacker blomning på våren. Som senare får små mörkröda körsbär med sur-syrlig smak. Busken blir ca 2-3 meter hög. Mycket dekorativ. Självfertil. Härdig, zon 1-6.
Bären passar utmärkt att göra sylt och saft med. Ett måste på vare svenskt julbord till Ris à la Maltan eller traditionell ostkaka.
Certifierad och virusfri elitplanta för svensk klimat.
Surkörsbär är en relativt liten bärbuske med dekorativt bladverk och vacker blomning på våren. Som senare får små mörkröda körsbär med sur-syrlig smak. Busken blir ca 2-3 meter hög. Mycket dekorativ. Självfertil. Härdig, zon 1-6.
Bären passar utmärkt att göra sylt och saft med. Ett måste på vare svenskt julbord till Ris à la Maltan eller traditionell ostkaka.
Certifierad och virusfri elitplanta för svensk klimat.
| Artikelnummer | E-855 |
|---|---|
| Varumärke | Elitplantstationen |
| Leverantör | Elitplantstationen |
| Latinskt namn | prunus cerasus |
| Krukstorlek | ca 8 cm |
| Om plantan | Vi vill göra professionella växter tillgängliga för hobbyodlare. Genom dessa plantor från Elitplantstationen kommer du åt certifierade och virusfria plantor av sorter anpassade för svenskt klimat och odlade i Sverige. Priset är lägre, i gengäld gör du mer av odlingen själv. Plantan kommer som en rot i jord som kan vara i kruka, lindad eller endast jord som hålls ihop av roten. Även om plantan inte ser ut mycket för världen så är det livskraft i roten. Krukstorlek ger en fingervisning om plantans storlek men tänk på att på våren har plantan nyligen väckts ur vintervila och den ser nyvaken ut en bra bit in på våren. Roten är dock full av liv. Om plantans storlek, växtplatsen eller väder så kräver, odla vidare i större kruka innan du planterar ut. Avhärda plantan så att den gradvis vänjer sig vid ett liv utomhus. |
| Plantans ålder | Fjolårsplanta som såtts/förökats våren året innan |
| Plantvård och plantering | Plantera buskarna med ett avstånd på drygt 1,5 meter mellan buskarna om du vill kunna plocka runt busken. Det går också bra att odla dem som häck minska då avståndet till en meter. |
| Växtzon | Zon 6 |
| Växthöjd | 250 - 300 cm |
| Plantavstånd | 120-150 cm |
| Odlingsläge | Sol/halvskugga |
| Odling | Sol och väldränerad, näringsrik och kalkrik jord gynnar god skörd. Vattna/gödsla vid behov. Undvik för blöta jordar håll istället en Jämn vattning under säsongen. Beskär skadade grenar tidig höst. Självfertil sort. |
| Skörd | Augusti |
| Skördeklar | Sen |
| Frukt/bärstorlek | små |
| Skördemängd | Rikbärare |
| Skörd | Vinbär beskärs på hösten. Plocka bort grenar som växer ner mot marken eller inåt. Är busken tät så klipper du bort de äldsta grenarna så att busken blir luftig. Det ger då en bättre skörd med större och sötare bär |
| Smak | Saftrika bär med syrlig smak |
| Näring | C-vitamin |
| Blomning | maj |
| Solitär | Ja |