Nordfrö
Vintersquash Sweet Meat Oregon Homestead, fröer Grönsaksfröer
Vintersquash Sweet Meat Oregon Homestead är en stor och vacker vintersquash med mycket goda lagringsegenskaper. Gror bra i kall jord och frukterna ger ett krispigt och sött fruktkött som smakar supergott såväl rått som tillagat. Frökärnan är liten och mängden mat är stor. Fröna har tunna skal så du kan äta dem som vanliga pumpakärnor.
Odlad av Annika på Vabränna gård (Varberg), Jasmine på Djupbrunns Grönsaker (Visby)
Vintersquash Sweet Meat Oregon Homestead är en stor och vacker vintersquash med mycket goda lagringsegenskaper. Gror bra i kall jord och frukterna ger ett krispigt och sött fruktkött som smakar supergott såväl rått som tillagat. Frökärnan är liten och mängden mat är stor. Fröna har tunna skal så du kan äta dem som vanliga pumpakärnor.
Odlad av Annika på Vabränna gård (Varberg), Jasmine på Djupbrunns Grönsaker (Visby)
Välkommen att köpa squashfröer på nätet hos Klostra.se
| Latinskt namn | cucurbita maxima |
|---|---|
| Artikelnummer | WK-114 |
| Varumärke | Nordfrö |
| Blomfärg (grund) | Grön |
| Fröportion | ca 10 |
| Sådd | Förkultivering: Så fröna 3 cm djupt och håll sådden fuktig. Optimal groningstemperatur är 25°C. Efter groning placera sådden runt 20°C med mycket ljus. Plantera ut på växtplatsen i näringsrik jord när jorden blivit varm och frostrisken är över. Tillför mycket näring och vatten under växtperioden. Direktsådd: Så fröna på växtplatsen när jorden blivit varm (minst 15 °C). I kall jord ruttnar fröna i stället för att gro. |
| Direktså fr. | Apr/Maj |
| Grotid (dagar) | 6-10 dgr |
| Groningstemperatur | 23-25 grader |
| sådjup | 2-3 cm |
| Plantavstånd | 50-80 cm |
| Odlingsläge | Sol |
| Odling | Om du odlar i växthus är det viktigt att du ser till att blommorna blir pollinerade. Trivs på varm, lugn och solig plats i mullrik, välgödslad och väldränerad jord. Vattna rikligt. |
| Växthöjd | 75-100 cm |
| Frukt/bärstorlek | 5-10 cm |
| Svårighetsgrad | Enkel |
| Ekologisk | Nej |
| Kravodlad | Nej |
| Tillverkning | Sverige |
| Förvaring | Fröer förvaras torrt, mörkt och svalt. |


